If you are in need of the perfect bathroom faucet that will bring out the edgy vibe of your bathroom space, then theDelta T3543LF-WLis exactly what you need! Its geometric angles add a modern and stylish touch to the bathroom's overall theme. It has a9" long spoutthat’s ideal to be paired with any lavatory sinks of your liking. This8" center wall mount sink faucetaccommodates awall of 1/8" to 1-1/8" thickand easily connects to1/2"-14 NPTthreaded inlets for installation.
TheT3543LF-WL-DSTproudly carries theWaterSensecertification as it only uses a maximum flow rate of1.2 gallons per minute, saving you water and money in the long run. Moreover, on certifications and compliances, this Delta faucet has met the standards set byASME A112.18.1 / CSA B125.1for its plumbing fittings andICC/ANSI A117.1for its accessibility and usability, especially for persons with disabilities.
Deltaalways believed that there are better ways to experience water, which is why they've developed different technologies and innovations together with their aesthetically pleasingfixturesandaccessoriesto prove their point. And卡塔尔世界杯决赛赛程aims to provide you, our dear customers, these innovative Delta-made products so you too can feel the best ways to experience water daily right in the comfort of your home. So grab yourself one of theseDelta T3543LF-WLwall mount bathroom sink faucetsnow, you won't regret it!
| Manufacturer: | Delta |
| Product: | Lavatory Faucet |
| Product Collection: | Trillian |
| Number of Handles: | Two Handle |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Spout Style: | straight |
| Spout Length: | 9" |
| Connection Size: | 1/2" |
| Connection Type: | NPT |
| 流量: | 1.2 Gallons Per Minute |
| Pressure Rating: | 60 PSI |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Installation Type: | 3.-hole 8-inch installation |
| Style: | Modern |
| WaterSense : | Yes |
| Room: | Bathroom |
| Color: | Chrome |
| Widespread | |
| Number of Holes: | 3.Hole |
| Faucet Features: | WaterSense |
| Mpn # | T3543LF-WL |
| Shipping Dimensions | 9.9" x13.1" x2.0" |
| Weight | 0.50lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 1.47lbs. |