The HATB007240 is a water booster made by the EEMAX Company. This booster is designed to work in conjunction with your pre-existing water heater, and with its compact design, it can fit virtually anywhere. Hooking the bottom 3/4” Female inlet to the hot water outlet of your water heater, and attaching the rest of the hot water line to the 3/4" male outlet to the top of this device will allow water from your water tank will flow through this booster and be instantly heated. Even if all the hot water in the tank is gone you can still have hot water when you need it. Increasing the temperature of the hot water upon exiting the water heater allows for less demand on the hot water heater itself giving the user a lower hot to cold water ratio. Although the Auto Booster by EeMax is designed to increase the heating capacity for either Natural Gas, Propane(LP) Fuel, or Electric Water Heaters, it is especially efficient with Electric Water Heaters because it can switch power between the water heater tank and the booster pump to optimize hot water capacity.
The HATB007240 features a digital, user-friendly control panel that allows you to adjust the temperature in increments of 1deg F. to easily control the temperature of the water to fit your personal comfort level, making this product a must-have for any homeowner. A Vacation Mode and Eco mode help to save both hot water and electricity while not in you, ensuring peace of mind for those who travel or are absent for long periods of time. Measuring at only 8” x 11.5” x 3.75” the EEMax HATB007240 hot water heater booster is likely the most compact and efficient system with the ability to increase hot water tank capacity on the market today.*
| Manufacturer: | EEMax |
| Product: | Water Heater |
| Trade Tool Type: | Electrical |
| Electrical Voltage: | 240 Volt |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Room: | Utility Room |
| Color: | Stainless Steel |
| Amperage: | 30 amps |
| Height: | 8" |
| Width: | 11" |
| Depth: | 3" |
| Connection Size: | 3/4" |
| Connection Type: | NPT |
| Type: | Electric |
| Mpn # | HATB007240 |
| Shipping Dimensions | 8.0" x11.5" x3.8" |
| Weight | 4.75lbs. |