Upgrade your space with thelight gray Elkay EZO8L Wall-Mounted Hands-Free Water Cooler(8 GPH, Non-Filtered, 115v). This drinking fountain provides refreshing water to quench your thirst. It offers achilling capacity of 8.0 GPH(gallons per hour), perfect for public spaces like schools, office space, hospitals, and more! You'll have peace of mind knowing that it is equipped with theFlexi-Guard safety bubblerwhich has an antimicrobial mouth guard that protects against microorganisms. ThisADA-complianttouchless water cooler is sensor-activated, which is easy-to-use andimproves hygiene.
This Elkay EZO8Ltouchless drinking fountainis configured for easywall-mount installation. Another feature that makes this cooler hygienic is an exclusivefastenerless integrated drain, engineered to minimize debris buildup. This makes the cooler easy to maintain and clean. The cooler islead-free certifiedas defined by NSF/ANSI 61 & 372 (lead-free), proving it safe for everyday use.
Manufacturing everything fromfood service sinkstobottle filling stations, and faucets,Elkay以提供功能性的产品,can change the world for the better.
| Manufacturer: | Elkay |
| Product: | Water Fountain |
| Product Collection: | EZ |
| Bubbler Style: | FlexiGuard Safety™ |
| Style: | Single Fountain |
| Color: | Light Gray Granite |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Installation Location: | Indoor |
| Power: | Corded |
| Electrical Voltage: | 115V/60Hz |
| Length: | 18-3/8" |
| Width: | 19" |
| Height: | 19-13/16" |
| Mpn # | EZO8L |
| Shipping Dimensions | 20.9" x20.0" x24.8" |
| Weight | 59.00lbs. |