Elkay is proud to introduce thefirst ever built-in bottle fillerseries designed with both class and supreme quality in mind. TheezH2O Liv Pro water dispenseris aspace-savingbottle filler (LBWDC00WHC) that features anin-wall, seamless designperfect for commercial and hospitality applications. Whether in the kitchen, a lobby, conference room, school, or even hospitals, this high-end refilling stationcan complement any room! It issensor-activatedso you can skip that miserable “push-button” operation, and it even displays the filter’s status which alerts you when it’s time to change your filter. Isn’t that smart?
This chic bottle refilling station is specially engineered for the safety of the environment. It includes theSafety Lock feature that prevents unsupervised use(very helpful especially when you have children around) and comes equipped with aunique functionthat counts the number of 20 oz. plastic water bottles saved from waste with each use.Lead, chlorine, and other contaminants are also reducedso much, so that this bottle filling station is NSF(42 and 53) - certified! You will love the backlit green LED ticker that counts the bottles you have saved from filling landfills while at the same time letting you know how close to the 6000 bottle benchmark you have come. 6000 bottles? Yep, Each filter is designed to provide crisp clean water for6000 uses!
This Liv Pro non-refrigerated, filtered water dispenser comes with a unique Aspen White finish thatmatches today’s popular industrial theme. It features anefficientlaminar flow that allows you toquickly fill your bottles with very minimal splash. It runs on 115V/60Hz power and is rated at 25 watts. This product isproudly made in the USA, and is covered by Elkay’s Limited Product Warranty.
An upgraded look, added function, maximized space, and increased comfort, all these can be achieved by thisinnovative艾尔LBWDC00BKC丽芙·Pro华尔街瓶灌装机。通过showcasing high-quality products that exceed industry’s standards like this one, Elkay is becoming more and more recognized industry-wide to be one of the top brands in kitchen and home fixtures.
| Manufacturer: | Elkay |
| Product: | Bottle Filler Station |
| Commercial: | Yes |
| Electrical Voltage: | 115V/60Hz |
| Wattage: | 25 Watt |
| Width: | 18" |
| 长度: | 5.12 in |
| Height: | 28" |
| Weight: | 25 lbs |
| Room: | Commercial |
| Mpn # | LBWDC00WHC |
| Shipping Dimensions | 30.0" x20.0" x11.0" |
| Weight | 40.00lbs. |