TheGrundfos SCALA1 3-45 (99631742) pressure booster pumpis amulti-stage pumpthat helps increase low water flow in water systems for households, gardens, and light commercial applications. This self-priming pump brings together the components of a pressure booster into a compact composite enclosure to deliver sufficient water flow and pressure to consumers.
This SCALA1 3-45 pump can communicate with the Grundfos GO Remote app through built-in Bluetooth technology.This technology enables high customization options, making it suitable for any application, such ascommercial water pressure boosting, domestic groundwater intake, and domestic water pressure boosting.复合材料sfor the housing and impeller make this3/4 HPpump durable.Because of pressure spikes, it is recommended that homeowners with well systems or non-regulated pressure lines include an expansion tank during installation to keep pressure from reaching 145 psi. This will help to keep your Scala Booster pump/System in good working order for years to come.
Grundfosworks hard to improve water pumps with energy efficiency to address global- water and climate challenges. They focused on finding innovative solutions to increasing urbanization and our modern way of living to improve people's quality of life. With the intelligent solution, they bring about a change in access to clean and healthy water!
Grundfos pumps were the first on the market with high demand for the water supply, like thisGrundfos 115V SCALA1 3-45 pump.You can also check our otherGrundfos pumps,Grundfos pump impellers, and theparts and accessoriesfor your future reference!
| Manufacturer: | Grundfos |
| Product: | Pumps |
| Type: | Booster Pump |
| Installation Location: | Outdoor |
| Other Info: | Bluetooth-enabled Connectivity |
| Connection Type: | NPT |
| Degree of protection: | X4D |
| Temperature Range: | 0 - 55° F |
| Electrical Voltage: | 115 Volt |
| Pressure Rating: | 115 PSI |
| Operating Noise: | 55 dB (A) |
| Connection Size: | 1" |
| Mpn # | 99631742 |
| Shipping Dimensions | 15.9" x7.6" x11.9" |
| Weight | 26.40lbs. |