The密尔沃基2744-20is a genuine single-slider nailer from the powerfulM18 Fuel series. This pneumatic nailer has the power to handle even the most demanding engineered lumber materials and the speed tofire three (3) nails in just one second! It also comes withzero ramp up time-- firing a nail as soon as you pull the trigger and saving you time throughout the day!
Using sealed compressed nitrogen, aPOWERSTATE brushless motor, and REDLINK Intelligence Hardware and Software, the Milwaukee 2744-20 brings you efficiency and power like no other! It also features a convenient cordless configuration that comes in handy on the jobsite. Thanks to itsnitrogen spring mechanism,你不必介意cartr天然气的成本idges and maintenance associated with standard framing nailers.
Please note that this21-degreeframing nailer uses REDLITHIUM Batteries (not included) and can accommodate nails with lengths ranging from 2" to 3-1/2" and diameters ranging from .113" to .148".
Offering performance-driven and trade-focused solutions,密尔沃基is a brand that you can count on. Get your own Milwaukee 2744-20 here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | 密尔沃基Electric Tool |
| Product: | Fraiming Nailer |
| Product Collection: | M18 Fuel |
| Color: | Red |
| Power: | Cordless |
| Tool Type: | Nail Setters and Punches |
| Motor Type: | Brushless |
| Length: | 14.1" |
| Width: | 4.7" |
| Weight: | 9.4 lbs |
| Electrical Voltage: | 18 Volt |
| Modus Operandi: | Battery Powered |
| Battery Included: | Battery not included |
| Battery Type: | Lithium |
| Charger Included: | No |
| Mpn # | 2744-20 |
| Shipping Dimensions | 17.0" x7.0" x169.0" |
| Weight | 12.00lbs. |