TheMoen ET900-E 2-series eToiletfeatures a stunning white finish andinstantaneous warm waterfor comfortable cleaning. Thisluxury smart toilethas tons of bells and whistles that will have you wondering how you ever lived without them. Be sure to check out the3-seriesand5-series eToiletoptions, which both offer more features.
The Moen ET900 has atankless designthat gives a slim profile, removes bulges from the rear of the seat, and enables endless instant warm water. Aside from that, warm water cleansing from the front and back provides a comfortable and hygienic experience, with customizable temperature and pressure settings. To help keep the toilet bowl clean, this toilet is equipped with a self-cleaning, interchangeable, anti-bacterial nozzle that employs silver nanotechnology. It also includes a night light to ensure safety and prevent accidents at night.
You can operate many eToilet features right from the palm of your hand thanks to the control panel's intuitivepush-button operation and the remote control's convenient interface. These are the several features that this toilet has; a stop button, lid or seat opening and closing automatic function, dryer control, front wash control, rear wash control, and flush control. Moreover, it isADAcompliant and seeks to provide comfort to all users, particularly the elderly and those with limitations.
Moenoffers a three-year limited warranty against leaks and finish defects for original purchasers. If used in commercial installations, it additionally comes with a 1-year warranty. With over decades of experience, Moen continues to create cutting-edge kitchen and bathroom products that enhance people's lives. They remain popular due to their inventive inventions that transform an ordinary fixture into something breathtakingly appealing and beautiful, such as this Moen ET900 toilet.
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Toilet |
| Color: | White |
| 流量: | 1 Gallon Per Flush |
| Shape: | Elongated |
| Type: | One Piece Toilet |
| Mount Type: | Floor Mount |
| Rough-In: | 12" Rough-In |
| Flush Valve Type: | Electronic |
| Room: | Bathroom |
| Modus Operandi: | Electric |
| Height: | 18-7/16" |
| Width: | 14-15/16" |
| Length: | 27" |
| Mpn # | ET900 |
| Weight | 1.00lbs. |