ThisS3102 is a 2-outlet thermostatic digital shower valvemanufactured by the Moen Company. This state of the art electronic valve is part of the"Moen U" Collection和功能两个1/2 " CC入口和两个1/2 " CClets (copper sweat) outlet ports, which allow you to divert your water to multiple individual body sprays and/or showerheads. An impressive9 GPM (gallons per minute) flow ratecan handle as many as 3 body sprays per outlet port with enough flow left over for your favorite Moen showerhead.
Complete with a 30’ data cable, the Moen S3102 rough-in can conveniently be placed virtually anywhere, including walls, closets, and bathroom cabinets, and can be installed either vertically or even flat (Note: when installing in a wall an access panel with an opening of 14" x 29" is required - Not Included). Designed to coordinate with the MoenTS3302TB controllers, the S3102 requires a GFCI electrical outlet within reach of the included 6' AC power adapter.
Built to fit between wall studs, this controller is only 13-3/4" wide and, despite all of its many functions, still fits inside a 2" x 4" wall and can run on the optional battery pack (Not Included) for a few days if ever the power is lost or circuit is tripped. The S3104 is backed by aMoen 5-year warrantyagainst manufacturer defects and is just one of the many amazing Moen products that you can purchase from卡塔尔世界杯决赛赛程- the perfect place to shop when looking to complete any commercial or residential project.
| Manufacturer: | Moen |
| Color: | Black |
| Product: | Rough-in Valves |
| Size: | 3/4" |
| Installation Type: | Shower Only Rough-In |
| Connection Size: | 1/2" |
| Connection Type: | CC |
| Style: | Thermostatic |
| Room: | Bathroom |
| 流量: | 9 GPM |
| Mpn # | S3102 |
| Shipping Dimensions | 13.5" x10.3" x7.0" |
| Weight | 2.50lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 5.49lbs. |