TheMoenTF3901BNis a 10" non-diverting tub spoutfrom the appealingGenta collection.This series flaunts its geometric, crisp details that complement any contemporary style. It features an innovative10" ultra-thin spoutand provides an extra long reach that perfectly matches almost all tubs. This wall-mounted tub spout is made of durable metal so you can be assured that it will stand the test of time and resist corrosion. It comes in an increasingly popularbrushed nickel finishbut is available in beautiful options like brushed gold, chrome, and matte black.
The Moen TF3901BN is designed for use with a standard 1/2" plumbing connection. It is alsobuilt on Moen M-PACT common valve systemthat allows you to easily replace the faucet trim without having to replace any plumbing inside the wall if ever your style or color preference changes. These features offer easy installation and save you labor costs. Please note that this tub spout is designed to be installed on MANCIS, MANCXS, or MANXS brass spout manifolds. It comes with alimited lifetime warrantyfor added peace of mind.
Complete your bathroom renovation with the Moen TF3901BN 10" non-diverting tub spout. Save big when you purchase this here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Tub Spout |
| Product Collection: | Genta |
| Color: | Brushed Nickel |
| Faucet Features: | M-Pact |
| Style: | Non-Diverter |
| Material: | Metal |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Room: | Bathroom |
| Connection Size: | 1/2" |
| Spout Length: | 10-1/16 |
| Diameter: | 2-3/8" |
| Length: | 10-7/16" |
| Mpn # | TF3901BN |
| Weight | 2.80lbs. |