Experience the future of showering with unique functions for a luxurious and eco-friendly shower!
The Moen UTS2713EPBL tub/shower trim features a lever handle, making water adjustment easier. Itsmatte black finishbrings beauty and luxury to your bathroom. Also, this 3-Series trim features a new height of volume and temperature control for an upgraded shower experience. Moreover, the Moen UTS2713EPBL compact is constructed withmetal, providing high durability and wear resistance. It includes a shower head, arm, flange, and diverter spout streamlining your installation process. It has anEco-Performancefeature, maintaining a pleasing water flow while increasing water efficiency, and belongs to the 90-Degree Collection, developing a city focal point for today's modern bathrooms.
This Moen UTS2713EPBL tub/shower compact features a square-shaped showerhead with a6-inch diameter spray head, making selecting the best position for refreshing cleansing easy. It also has 1.75 GPM, supporting water conservation and helping to lower your overall water usage. Furthermore, the tub spout measures7-1/4 inches,making it convenient to fill the tub without awkward angles or stretching. It meets ADA compliance and has a limited lifetime warranty, giving you peace of mind.
Moenis known for its innovative and outstanding products and is one of the leadingfaucetbrands in North America. Their dedication is to giving clients happiness through excellent designs and dependable products. Purchase this shower trim and check out affordableMoen productsat PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Tub/Shower Trim |
| Product Collection: | 90 Degree |
| Product Theme: | Contemporary |
| Color: | Matte Black |
| Material: | Metal |
| Shape: | Square |
| Length: | 6-1/8" |
| Width: | 6-1/8" |
| Spout Length: | 7-1/4" |
| 流量: | 1.75 Gallons Per Minute |
| Showerhead Function: | 1 Function |
| Showerhead Spray: | Rain spray |
| Faucet Features: | Immersion |
| Eco-Performance | |
| Rough-In Valve Series: | M-Core |
| Bathroom Faucet Type: | Tub & Shower Trim |
| Number of Handles: | Single handle |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Installation Type: | 3 Hole |
| 安装类型: | Wall Mount |
| Connection Type: | Slip Fit |
| WaterSense : | Yes |
| 一个DA: | Yes |
| Room: | Bathroom |
| Mpn # | UTS3713EPBL |
| Shipping Dimensions | 12.0" x11.6" x5.2" |
| Weight | 6.30lbs. |