TheMoen YB0562CHis a two-globe bath light fixture from the remarkableColinet collection. It features a sleekchrome finish, providing an outstanding mirror-like appearance that blends well with any bathroom decor.
This two-globe light is designed to optimize the bathroom lighting and freshen up your room space. It can be mounted with a glass globe facing either up or down, to easily adapt to your mood and bathroom style. Engineered to support up to60-wattbulbs, this bath light fixture features quick-connect wiring that makes installation a breeze.
Made from high-qualityzincmaterial, it can resist corrosion to ensure durability and dependability that will last for years. This light fixture is fully covered under Moen’slimited lifetime warrantyfor manufacturing defects. For extra peace of mind, it comes with all the necessary hardware required for the installation.
Dedicated to exceptional durability, meaningful innovation, and sophisticated style,Moenoffers perfectly matching accessories carefully designed with your lifestyle in mind. Get the Moen YB0562CH and bring a new level of depth to your home, here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Light Fixture |
| Product Collection: | Colinet |
| Style: | Bathroom Lighting |
| Product Theme: | Contemporary |
| Bulb Type: | B10 |
| Electrical Voltage: | 120 Volt |
| Bulb Count: | Double Bulb |
| Wattage: | 60 Watt |
| Material: | Zinc |
| Length: | 21" |
| Width: | 6-1/2" |
| Height: | 5-7/8" |
| Room: | Bathroom |
| Color: | Polished Chrome |
| Mpn # | YB0562CH |
| Weight | 1.00lbs. |