TheMoen YB0563CHis a three-globe bath sconce light fixture from the versatileColinet collection. It features a highly reflective and sleekchrome finish, providing a mirror-like appearance that complements any bathroom decor.
Thisthree-globelight is designed to optimize the bathroom lighting, making it functional while creating a distinctive, fashion-forward statement. It features a flexible design that lets you mount it with glass globes facing either up or down. While itsquick-connectwiringallows you to pre-wire the light fixture to the junction box to cut set-up time while keeping the wiring organized.
This sconce light fixture comes with a standard120 voltage and supports up to60-wattbulbs. Made from high-quality zinc material, it can resist corrosion to ensure durability and dependability that will last for years. Also, this light fixture is fully covered under Moen’slimited lifetime warrantyfor manufacturing defects. For extra peace of mind, it comes with all the necessary hardware required for the installation.
Dedicated to exceptional durability, meaningful innovation, and sophisticated style,Moenoffers perfectly matching accessories, carefully designed with your lifestyle in mind. Get the Moen YB0563CH and bring a new level of depth to your home, here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Light Fixture |
| Product Collection: | Colinet |
| Product Theme: | Contemporary |
| Style: | Bathroom Lighting |
| Bulb Count: | 3 Bulb |
| Electrical Voltage: | 120 Volt |
| Wattage: | 60 Watt |
| Bulb Type: | B10 |
| 材料: | Zinc |
| Length: | 23" |
| Width: | 6-1/2" |
| Height: | 12-1/2" |
| Room: | Bathroom |
| Color: | Polished Chrome |
| Mpn # | YB0563CH |
| Weight | 1.00lbs. |