TheMoen YB0586CHis a towel ring from theColinet collection. It features a highly reflectivechrome finish, providing a mirror-like appearance that complements any bathroom decor.
This holder has a simple yet elegant7-1/2inch wide ring design that protrudes about3-5/8inches from the wall, adding a level of elegance and charm to your bathroom. It is constructed fromzinc, which resists corrosion and tarnishes to give you a long-lasting performance.
This towel ring is easy to install and comes with all the hardware needed to complete the installation process. It is backed by Moen’slimited lifetime warranty, which will give you peace of mind in case of any defects.
Dedicated to exceptional durability, meaningful innovation, and sophisticated style,Moenoffers perfectly matching bathroom products from shower trims to lighting, and other accessories carefully designed with your lifestyle in mind. Get the Moen YB0586CH and bring a new level of sophistication to your home, here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Towel Ring |
| Product Collection: | Colinet |
| Bathroom Faucet Type: | Bathroom Accessories |
| Product Theme: | Contemporary |
| Material: | Brass |
| Length: | 7-1/2" |
| Width: | 3-5/8" |
| Height: | 5-3/4" |
| Room: | Bathroom |
| Color: | Polished Chrome |
| Mpn # | YB0586CH |
| Weight | 1.00lbs. |