Get the toilet that will be worth the price you paid with your hard-earned money!
Yes, you heard that right. You will surely love thisTOTO MS646124CEMFGN#01 one-piece toiletwith incredible features that enhance your bathroom experience. Let's start with itsCEFIONTECT technology,engineered and developed to find a solution to keep your toilet cleaner for much longer. It seals the porcelain with anionized barrierthat creates a non-porous, super-slippery surface that does not allow any more waste to cling. Thus, you can enjoy atrouble-free cleaningof your toilet. When it comes to water conservation and added functionality, this elongated toilet features theDYNAMAX TORNADO FLUSHthat can perform a more powerful flush despite using a lower volume of water. It works effectively by sending a complete percentage of water from the tank through the rim to clean the bowl and evacuate waste. This new flushing method allows the toilet to use less water more efficiently.
The TOTO MS646124CEMFGN#01 innovative toilet comes in acotton whitefinishthat lends an elegant, bright look to your bathroom. However, if you're looking for a particular color to suit your preference, other optional colors likeSedona Beige, bone, colonial white,andebonyare also available. This convenient toilet features anelongatedbowl shapethat makes it more comfortable and easy for people to use with less mess. With itsskirted bowl designthat conceals the trapway, there will be no hassle to reach behind the bowl to clean the dirt and stains that linger on the surface. This innovative design also enhances the sophisticated look of your toilet. For extra durability, this toilet from the popularAquia IV collectionis ofvitreous china-- a premium-quality material built for long-lasting use.
In addition to all these, the TOTO MS646124CEMFGN#01 toilet isWASHLET+ readyand offers amore manageable heightthat allows all people to enjoy their bathroom experience despite of age or ability. With itschrome finish and dual-flush push button, you can choose the maximum water flow rate of1.28 GPFor0.9 GPFwhen less flushing power is required. Thiscomplete and high-efficienttoilet includes ahigh-profile tankand theTOTO SS124 SoftClose seat.
As among the world's largest fixture manufacturers,TOTOflaunts its expertly designed, lifestyle-enhancing, and high-performance products that can transform residential and commercial bathrooms. With their commitment to providing their customers with modern, innovative, and cutting-edge solutions, they have led the way consistently in manufacturing plumbing fixtures that deliver both sustainability and efficiency. At卡塔尔世界杯决赛赛程,我们决心提供affordable and quality products, like this TOTO MS646124CEMFGN#01 one-piece toilet, that will meet your needs without costing you a fortune!
If you are interested in purchasing more bathroom products, you can also check out our bathroomfaucetsandaccessories.
| Manufacturer: | Toto |
| Product: | Toilet |
| Product Collection: | Aquia IV |
| Color: | Cotton White |
| 流量: | 1.28 and 0.9 Gallons Per Flush |
| Material: | Vitreous China |
| Flush Lever Placement: | Push button |
| Toilet Features: | Cefiontect |
| Dynamax Tornado Flush | |
| Shape: | Elongated |
| Room: | Bathroom |
| Bowl Height: | 16-1/2" Rim Height (Comfort) |
| Rough-In: | 12" Rough-In |
| Height: | 28-3/8" |
| Width: | 15-3/16" |
| Mpn # | MS646124CEMFGN#01 |
| Shipping Dimensions | 31.0" x19.0" x29.0" |
| Weight | 118.00lbs. |