Bring elegance to your home!
Delight yourself with thisMoen 220R3BLshower head because it will serve your home with guaranteed high quality. This showerhead features a matte black finish, adding elegance to yourbathroom. Its head has a9-inchspray face and rotates up to 40 degrees, so you can enjoy bathing more. Also, it is made from recycled ocean plastic, however, it is sturdy. This excellent shower head has magnetic technology -Magnetix, featuring a magnetic docking system.
This shower head offers a great bathing experience - thanks to its flow rate is2.5 GPM. In addition, it also has a limited lifetime warranty of five years when used for commercial installation and ten years for multifamily structures. This showerhead has everything you need.
Moenhas been recognized as the most dependable faucet brand in America because it keeps offering appealing designs while providing a variety of faucets at different price points. The mission of Moen is to design and deliver high-quality products that will last. Get yours and check out other shower sets right away!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Showerhead |
| Product Type: | Shower Head |
| Product Collection: | Verso |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Matte Black |
| Shape: | Round |
| Material: | Plastic |
| Flow Rate: | 2.5 Gallons Per Minute |
| Diameter: | 9" |
| Depth: | 5-3/16" |
| Connection Size: | 1/2" |
| Connection Type: | NPT |
| 水龙头Part Type: | Shower Head |
| Faucet Features: | Magnetix |
| Infiniti Dial | |
| Showerhead Spray: | 雨喷 |
| Room: | Bathroom |
| Mpn # | 220R3BL |
| Shipping Dimensions | 10.0" x10.0" x6.0" |
| Weight | 2.50lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 3.40lbs. |