Experience a modern yet eco-friendly luxurious shower today!
TheMoen 220R3 showerhead systemboasts an abundance of features to elevate your shower routine with elegance. From theVerso Collection,this shower head has an eye-catchingchrome finish— excellent for modern décor. With sustainability in mind, this head shower iscrafted using ocean-recycled plastic,making it an ideal choice for environmentally-conscious customers like you.
For added convenience, the Moen 220R3 rainshower head is engineered withMagnetix technology.It uses an innovative magnetic docking system, making it easy to detach from the shower arm, allowing you to maintain and clean the showerhead easily. Another worth-noting feature of this showerhead is theInfiniti dialthat lets you precisely adjust to your desired balance of flow and coverage.
Furthermore, this spray head rainshower has abrass swivel ball assemblythat provides stability and balance. Aside from that, its9 inches diameter and flow rate of 1.75 GPMoffer ample water coverage for any sized bathroom space. And, to top it off, this chrome-finished showerhead is covered by alifetime limited warrantythat covers manufacturing defects.
Trust inMoen'sreputation for quality and innovation, and purchase this Moen 220R3 showerhead system here at PlumbersStock to get the most out of your morning showers! You might also want to check out thebathroom accessoriesthat we offer.
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Showerhead |
| Product Type: | Shower Head |
| Style: | Rain Shower |
| Product Collection: | Verso |
| Color: | Chrome |
| Material: | Plastic |
| Shape: | Circular |
| 流量: | 1.75 Gallons Per Minute |
| Connection Size: | 1/2" |
| Connection Type: | NPT |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Diameter: | 9" |
| Depth: | 5-3/16" |
| Faucet Part Type: | Shower Head |
| Faucet Features: | Magnetix |
| Infiniti Dial | |
| WaterSense : | Yes |
| Showerhead Spray: | Rain spray |
| Room: | Bathroom |
| Polished Chrome | |
| Mpn # | 220R3EP |
| Shipping Dimensions | 10.0" x10.0" x6.0" |
| Weight | 2.50lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 3.40lbs. |