Bathe like royalty with this brushed gold showerhead!
ThisMoen 220R3EPBGshower head will take your bathing experience to the next level, featuring a brushed gold finish that is perfect for any standardbathroom. This shower is made using recycled ocean plastic and is designed to be eco-friendly. However, prepare to be surprised by its capacity to satisfy you with its assistance because of its9-inchspray face, which is enough to give you the shower you deserve. You don't have to worry about its material because we assure you that this shower is well-built. In addition, it has a maximum flow rate of1.75 GPM, which helps you save water and expenses. Also, it can rotate up to 40 degrees forward and backward and has a magnetic docking system -Magnetix. This showerhead has everything you need from its features. Also, Water-Sense Certified, giving your family comfort and ensuring you of its efficiency.
Moenhas been named America's most dependable faucet brand for the past six years. It continues to provide attractive designs while offering a choice of faucets at various pricing points. Moen is committed to creating and delivering exquisite goods built to last. Buy yours and try other shower kits now!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | 莲蓬头 |
| Product Type: | Shower Head |
| Product Collection: | Verso |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Brushed Gold |
| Shape: | Round |
| Material: | Plastic |
| 流量: | 1.75 Gallons Per Minute |
| Diameter: | 9" |
| Depth: | 5-3/16" |
| Connection Size: | 1/2" |
| Connection Type: | NPT |
| Faucet Part Type: | Shower Head |
| Faucet Features: | Magnetix |
| Infiniti Dial | |
| 莲蓬头Spray: | Rain spray |
| WaterSense : | Yes |
| Room: | Bathroom |
| Mpn # | 220R3EPBG |
| Shipping Dimensions | 10.0" x10.0" x6.0" |
| Weight | 2.50lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 3.40lbs. |