Get ready to be surrounded by a soothing rainfall you'll love.
Are you tired of weak, powerless shower jets that can't provide the full coverage you need to relax? Revamp your shower experience with theMoen 220R3EPBNshower head system! Nothing beats a luxurious, full-coverage rainfall- and thisshowerheadsystem delivers precisely that.
Featuring a generously sized9" diameter rainshowerandMoen's innovativeMagnetix technologywith a magnetic docking system, this showerhead system is easy to use and sure to please. Plus, with theadjustable spraysettings with a 1.75 GPM flow rate, you can immerse yourself in a full-coverage spray that awakens and invigorates, taking your shower experience to a whole new level.
But that's not all - theSpot Resist brushed nickel finishresists fingerprints and water spots for a cleaner-looking bath. So, while you enjoy your new showerhead system, you won't have to worry about constantly scrubbing away unsightly streaks or spots.
With alimited lifetime warrantybacking the product, you can be sure that this showerhead will last you for years to come. So don't wait any longer - elevate your shower experience today with the Moen 220R3EPBN shower head system. Buy here at卡塔尔世界杯决赛赛程!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Showerhead |
| Product Type: | Shower Head |
| Product Collection: | Verso |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Brushed Nickel |
| Material: | Plastic |
| Faucet Features: | Magnetix |
| 流量: | 1.75 Gallons Per Minute |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Connection Size: | 1/2" |
| Connection Type: | NPT |
| Diameter: | 9" |
| Depth: | 5-3/16" |
| Showerhead Spray: | Rain spray |
| Faucet Part Type: | Shower Head |
| Magnetix | |
| Infiniti Dial | |
| WaterSense : | Yes |
| Room: | Bathroom |
| Mpn # | 220R3EPBN |
| Shipping Dimensions | 10.0" x10.0" x6.0" |
| Weight | 2.50lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 3.40lbs. |