Enhance your kitchen experience with theMoen7245BLsingle-handle kitchen faucet from the classicBelfield collection. This high-arc style faucet comes with aside sprayand features a sleek design brushed in an elegantMatte Black finish, making it a focal point in the kitchen. It seamlessly blends in with other kitchen fixtures while keeping your prep space easy to clean. It is designed to be installed through atwo-or four-hole configurationand is constructed withmetalfor long-lasting use.
The 7245BL kitchen faucet comes with an一个DA-compliant lever handleand features theDuralock connect systemthat makes installation quick and easy. It uses the1255 Duralast cartridgefor smooth and reliable operation while also providing drip-free performance and lasts longer than regular cartridges. Additionally, this classic faucet offers you the optimum stream performance with a limited flow rate of up to1.5 gallonsof water per minute. This water-saving feature makes this faucet a must-have to complete your ideal kitchen!
On top of that, the 7245BL is backed up with Moen's limited lifetime warranty for outstanding protection. Experience the best ofMoenand get this bar faucet here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Belfield |
| Product Theme: | Traditional |
| Color: | Matte Black |
| Material: | Brass |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Style: | 一个erated Stream |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Spray: | Side Spray |
| Spout Style: | Curved |
| Installation Type: | Single Hole |
| Rough-In Type: | Ceramic Disc |
| WaterSense : | Yes |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Height: | 12-1/8" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 7245BL |
| Shipping Dimensions | 32.0" x14.0" x5.0" |
| Weight | 4.89lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 12.70lbs. |