The莫en 7260EVC是一柄下拉的厨房水龙头chrome finishfrom theBelfield collection. Showcasing a timeless impact thanks to the Williamsburg-era detail and exquisite design, this faucet will add a sophisticated look to your kitchen. For convenience, this faucet is integrated withtouchless and voice activation technologyto help finish kitchen activities. It provides a distinctive way for users to operate: voice control, sensor, mobile app, and handle. By using voice control through a digital voice assistant, you can remotely start and stop the flow of water and dispense a definite amount of water at a specific temperature. This exceptional faucet is一个mazon Alexa and Google Assistantcompatible,making it a good way to start your own smart home. Also, it has awash hand commandthat ensures proper handwashing and at the same time saves water.
Engineered withPowerBoost technology, the 7260EVC faucet features a four-function spray wand: an aerated stream, a powerful cleansing rinse, a boosted stream, and a boosted rinse. Also, it has a flow rate of1.5 GPMthat helps youreduce your water bill. Innovated with theReflex system, this faucet allows thespray wand to self-retractafter it has been pull-out or pull-down.
For a hassle-free, secure and quick installation, this faucet has theDuralock Quick Connect system. This allows you to install without the use of tools and, with an audible “click'' sound, guarantees you a secure connection. With the1255 Duralast cartridgein this faucet, it provides the user a smooth feel and effective output from the first use to the last. Also, it is equipped with an一个DA-compliantlever handle for easy water access. This faucet is covered by Moen'slimited lifetime warrantyto give you peace of mind from any concerns in the future.
莫enproducts have been manufactured with thehighest standards of quality and workmanship. They provide excellent design and engineering in their kitchen and bathroom fixtures that deliver meaningful innovation, useful features, and lasting values. Get this Moen 7260EVC here at PlumbersStock!
You can also check for Moen'sbar faucetsandpot fillersthat we offer.
| Manufacturer: | 莫en |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Belfield |
| Product Theme: | Traditional |
| Color: | Chrome |
| Material: | Metal |
| 莫unt Type: | Deck Mount |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Features: | Touch Operated |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Installation Type: | Single Hole |
| Spout Style: | High Arc |
| Connection Type: | Compression |
| Spout Reach: | 7-11/16" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Height: | 15-5/8" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 7260EVC |
| Shipping Dimensions | 31.0" x14.0" x4.0" |
| Weight | 10.90lbs. |