TheMoen 726ESRSis achrome finishone-handle pull-down kitchen faucet from theBelfield collection. Showcasing a timeless impact thanks to the Williamsburg-era detail and exquisite design, this faucet will add a sophisticated look to your kitchen. Integrated with touchless technology, this faucet features aMotionSense Wave, allowing you to start the faucet by a simple wave, making the transmission dirt and germs limited, since there’s no need to touch it.
Engineered withPowerClean technology, the 7260EVORB faucet features aerated stream and powerful rinse for heavy-duty cleaning. Also, it has a flow rate of1.5 GPMthat helps you reduce your water bill. Innovated with theReflex system, this faucet allows the spray wand to self-retract after it has been pull-out or pull-down.
For a hassle-free, secure and quick installation, this faucet has aDuralock Quick Connect system. This allows you to install without the use of tools and with just a “click'' audible sound guarantees you a secure connection. With the1255 Duralast cartridgein this faucet, it provides the user a smooth feel and effective output from the first use to the last. Also, it is equipped with anADA-compliant手柄,便于访问。为你的和平of mind, this faucet is covered by Moen's limited lifetime warranty giving you peace of mind from any concern in the future.
Moenproducts have been manufactured with the highest standards of quality and workmanship. They provide excellent design and engineering in their kitchen and bathroom fixtures that deliver meaningful innovation, useful features, and lasting values. Get this Moen 7260ESRS here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Belfield |
| Product Theme: | Traditional |
| Color: | Spot Resist Stainless |
| Material: | Metal |
| Style: | With Spray |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | Touch Operated |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Installation Type: | Single Hole |
| Spout Style: | High Arc |
| ADA: | Yes |
| Rough-In Type: | Ceramic Disc |
| Connection Type: | Compression |
| Spout Reach: | 7-11/16" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Height: | 15-5/8" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 7260EWSRS |
| Shipping Dimensions | 27.0" x4.0" x15.0" |
| Weight | 8.00lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 9.19lbs. |