TheMoen 7260ORBis a single-handle kitchen faucet from the classicBelfield collection. Thispulldown faucetis built to last with its metal construction and is coated withOil Rubbed Bronzefinishdesigned to bedirt and corrosion-resistant. Its sleek and elegant design will surely give your kitchen a fresh touch. In addition, this faucet features theDuralock Connect system, which allows the water lines to be easily connected, making installation less of a hassle.
The 7260ORB is equipped with aReflex systemthat retracts smoothlyto its docking position and can be easily maneuvered, making tasks around the sink more enjoyable. Delivering only a maximum flow rate of1.5 gallons per minute, this kitchen faucet will help you reduce water usage without compromising performance. This is made possible by thePower Clean technology, which adds50 percent more spray powerto provide a concentrated cleaning stream while washing dirt out of your kitchen area. Now that's total savings on your part!
ThisADA-compliant faucetcomes with lever handles for quick and convenient operation made available to each member of the family. It is backed up with a limited lifetime warranty and is certified user-friendly. The1255 Duralast cartridge, which lasts longer than the regular cartridge, is also included in this faucet.
As one of the world’s largest manufacturers of plumbing supplies,Moen以提供夹具惠iment the decor of your home. Complete your kitchen and get this 7260ORB faucet here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Belfield |
| Product Theme: | Traditional |
| Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Material: | Metal |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | PowerBoost技术 |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Installation Type: | Single Hole |
| Spout Style: | High Arc |
| ADA: | Yes |
| Connection Type: | Compression |
| Spout Reach: | 7-11/16" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Height: | 15-5/8" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 7260ORB |
| Shipping Dimensions | 0.1" x0.3" x4.0" |
| Weight | 4.00lbs. |