TheMoen 7260SRSis a single-handle kitchen faucet from the classicBelfield collection. Thispulldown faucetis built to last with its metal construction and comes with aSpot Resistant Stainlessfinishdesigned to bedirt and corrosion-resistant. Its sleek and elegant design will surely give your kitchen a fresh touch. In addition, this faucet features theDuralock Connect system, which allows the water lines to be easily connected, making installation less of a hassle.
The 7260SRS is equipped with aReflex systemthat retracts smoothlyto its docking position and can be easily maneuvered, making tasks around the sink more enjoyable. Delivering only a maximum flow rate of1.5 gallons per minute, this kitchen faucet will help you reduce water usage without compromising performance. This is made possible by thePower Clean technology, which adds50 percent more spray powerto provide a concentrated cleaning stream while washing dirt out of your kitchen area. Now that's total savings on your part!
This一个DA-compliant faucetcomes with lever handles for quick and convenient operation made available to each member of the family. It is backed up with a limited lifetime warranty and is certified user-friendly. The1255 Duralast cartridge, which lasts longer than the regular cartridge, is also included in this faucet.
一个s one of the world’s largest manufacturers of plumbing supplies,Moentakes pride in providing fixtures certain to compliment the decor of your home. Complete your kitchen and get this 7260SRS kitchen faucet here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Belfield |
| Product Theme: | Traditional |
| Color: | Spot Resist Stainless |
| Material: | Metal |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | PowerBoost technology |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Spout Style: | High Arc |
| Installation Type: | Single Hole |
| 一个DA: | Yes |
| Connection Type: | Compression |
| Spout Reach: | 7-11/16" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Height: | 15-5/8" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 7260SRS |
| Shipping Dimensions | 12.0" x24.0" x4.0" |
| Weight | 5.80lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 6.53lbs. |