Complete the look of your bathroom space with this minimalist bathroom faucet!
TheMoen S6712BLis a one-handle high-arc vessel bathroom faucet from the90 Degree Collectioninmatte black finish. It featuresclean geometric linesanda simple yet functional designmade to match a variety of bathroom themes. This faucet'sminimalistic approachprovides more space that can be utilized for future upgrades or to add more accessories that match and complement the faucet's form and/or function. Itsmatte black finishenhances your bathroom's visuals and serves as a statement about your personal preference for both simplicity and functionality.
This Moen S6712BL faucet isWaterSense-certified,indicating it meets the specified requirements for water efficiency and performance. Cleaning has been made easy thanks to theMoenLifeShinefinish, making it more耐用,容易维护. This faucet's lever handle is also designed to meet一个DA-compliancestandards, making it ideal not only for home and personal hygiene uses but also for hospital and healthcare applications. Also, the bathrrom faucet is compatible withone- or three-hole sink installations.
By innovating new designs and features,Moenis sure to provide a variety of kitchen andbathroom productsthat can cater to your needs. Along with PlumbersStock's competitive prices, you'd never go wrong choosing Moen. Get the Moen S6712BL today!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Bathroom Faucet |
| Product Collection: | 90 Degree |
| Product Theme: | Modern |
| Bathroom Faucet Type: | Bathroom Sink Faucet |
| Material: | Metal |
| Color: | Matte Black |
| Spout Style: | High Arc |
| Number of Handles: | Single handle |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| 流量: | 1.2 Gallons Per Minute |
| Pressure Rating: | 60 PSI |
| Spout Reach: | 5-1/4" |
| Connection Size: | 3/8" |
| Connection Type: | Compression |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Installation Type: | 1 or 3-hole installation |
| Mount Type: | Deck Mount |
| WaterSense : | Yes |
| 艾达: | Yes |
| Room: | Bathroom |
| Mpn # | S6712BL |
| Shipping Dimensions | 20.7" x9.4" x3.1" |
| Weight | 5.15lbs. |