Needing an endless flow of hot water? TheTakagi T-H3J-DV-Nnatural gastankless water heateris just right for you! This condensing water heater isperfect for residential applicationswith smaller places. It offers a continuous hot water flow with a maximum flow rate of up to10.0 GPM. This is anEnergy Star qualified product, having high energy efficiency which reduces energy cost; that’s money in the bank! With this tankless unit, you do not only save money. You also save space! The compact design of this tankless heater allows you to install this unit anywhere, even with limited space.
This tough T-H3J-DV-N indoor water heater complies with theUltra-Low NOx regulations. With less than 14 ng/J (<20ppm), it has a reduced emission of greenhouse gases for a safer and greener environment. It is rated at a minimum of 15,000 BTU/H and a maximum of160,000 BTU/H一个nd has a ¾” NPT connection. It is 23-5/8” tall, 17-3/4” wide, and 11-1/4” deep. This water heater is the way to go in dealing with storage tanks, recirculating systems, and many others.
The Takagi T-H3J-DV-N is under a15-year limitedheat exchanger warranty一个nd a 5-year limited warranty for parts for residential use. Safety features include freeze, overheat, surge protection, and troubleshooting diagnostic codes. For over 60 years,Takagihas taken pride in providing energy-efficient, environmentally-friendly, and high-quality tankless water heaters for a more innovative lifestyle. And now you can find them here at Plumbersstock.
| Manufacturer: | Takagi |
| Product: | Water Heater |
| Modus Operandi: | Natural Gas |
| Water Heater Type: | Tankless |
| Vent Size: | 4" |
| Vent Type: | Direct Vent |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Installation Location: | Indoor |
| Connection Size: | 3/4" |
| 流量: | 6.6 GPM |
| Electrical Voltage: | 120 VAC |
| Power: | Corded |
| Mpn # | T-H3J-DV-N |
| Shipping Dimensions | 29.0" x17.0" x13.0" |
| Weight | 58.00lbs. |