When it comes to functionality, durability, and design that will suit any residential application, theTakagi TK-240X3-PIH tankless water heaterwould be an ideal choice for you! ThisENERGY STAR-qualifiedwater heater is guaranteed to beefficientin the consumption of energy without compromising the productivity of the unit. And the more you can save energy, the more you can save money. With increased efficiency, there will be fewer expenses which will help you save a considerable amount of money in the long run. Please be informed that this unit operates withpropane gas.
Featuring theX3 Scale Prevention Technology, the Takagi TK-240X3-PIH water heater is expected tolast three times longerthan other standard tankless models without the said feature. With this innovative technology, you don't have to worry anymore about the annual descaling required in other products. No scale buildup basically means the heater will be able to maintain alike-new performance for many years.
For extra durability, this Takagi TK-240X3-PIH comes with aheat exchangerthat is made ofcommercial-grade copper alloy. It ismore resilient to corrosionand ismuch better at heat transferwhen compared to stainless steel or other materials. This tankless water heater is approved to work with a cross-over valve and an external recirculation pump. Also, it complies withUltra-Low NOx regulationsand comes with features that include overheat, freeze, surge protection, and troubleshooting diagnostic codes for added safety.
The Takagi TK-240X3-PIH tankless water heater is another quality product fromTakagithat can give you years of quality service. It is today's premier manufacturer of tankless water heaters. PlumbersStock, along with Takagi, is truly committed to bringing you valuable products that will satisfactorily meet your plumbing needs. Get yours now!
If interested in purchasing other products, you can also check ourtank water heatersor热水器部件和配件。
| Manufacturer: | Takagi |
| Product: | Water Heater |
| Water Heater Type: | Tankless |
| 流量: | 6.6 GPM |
| Electrical Voltage: | 120 Volt |
| Modus Operandi: | Propane Gas |
| Vent Type: | Direct Vent |
| Connection Size: | 3/4" |
| Connection Type: | NPT |
| Usage: | Indoor |
| Energy Star Rated: | Yes |
| Other Info: | AHRI certified |
| Height: | 23-5/8" |
| Width: | 17-3/4" |
| Depth: | 11-1/4" |
| Energy Factor (EF): | 0.94 UEF |
| Vent Size: | 3" or 4" |
| Amperage: | 1.63 Amps |
| Mpn # | TK-240X3-PIH |
| Shipping Dimensions | 22.0" x17.0" x37.0" |
| Weight | 72.00lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 78.46lbs. |