To ensure you get hot water when you want every day,Takagipresents theTK-540X3-NEH tankless water heaterthat will bring you themost relaxing bathing experiencewithout breaking the bank.You’ll save on monthly billsas it complies withENERGY STARrequirements and delivers a maximum of 199,000 BTUs at 10 GPM. You get hot water more quickly without spending hundreds of dollars a year. Not only that, the Takagi TK-540X3-NEH tankless water heater has theX3 Scale Prevention Technologythat lessens scale-build up. This willextend the life of your water heaterthree times that of a regular or unprotected water heater and ensure efficiency. Withno mineral build-up to clog the pipes, you won't need to do as much maintenance and hot water gets to your showers much faster.
This water heateruses natural gas for fueland has the dimensions of 23-⅝” H x 17-¾” W x 11-¼” D. Its height with the cartridge is 35-9/16”. The hot/cold water connection is ¾” NPT. It's approved forworking with an external recirculation pump and cross-over valve. The primary heat exchanger for this water heater is constructed ofcommercial-grade copperfor itshigh resilience against corrosionand25x improved heat transmissioncompared to stainless steel. You'll also get the“Peace of Mind” Limited Warrantywhich has 15 years warranty for the heat exchanger in residential applications, 5 years for all parts in residential applications, and a year of warranty for the heat exchanger and parts in commercial applications, withno exclusions on hard water and scale-related defects. As anoutdoor tankless water heater, the TK-540X3-NEH cansave you spaceandkeeps any leaks, noisy operation, or harmful gasses outsideof your home. This is especially great for small homes in a warmer climate.
Takagialways endeavors to bring youlonger-lasting water heaters, withsignificant energy savingsbut without sacrificing functionality for energy efficiency and space, and this TK-540X3-NEH outdoor tankless water heater is the latest in their efforts. You don't need to wait to get your luxurious and relaxing hot bath or shower, getthe best at the most affordable priceshere at卡塔尔世界杯决赛赛程! You can also check out ourtank water heatersandaccessories and parts.
| Width: | 17-3/4" |
| Depth: | 11-1/4" |
| Height: | 23-5/8" |
| Product: | Water Heater |
| 流量: | 10 GPM |
| Vent Type: | Direct Vent |
| Manufacturer: | Takagi |
| Connection Size: | 3/4" |
| Electrical Voltage: | 120 Volt |
| Energy Star Rated: | Yes |
| Water Heater Type: | Tankless |
| Installation Location: | Outdoor |
| Modus Operandi: | Natural Gas |
| Mpn # | TK-540X3-NEH |
| Shipping Dimensions | 22.0" x17.0" x37.0" |
| Weight | 73.00lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 78.46lbs. |