Never run out of hot water again with theTakagi TK-540X3-NIH X3 tankless water heater. It is an indoor water heater powered by natural gas to give you continuous hot water while helping you save money.
The Takagi TK-540X3-NIH X3 is built with acommercial-grade copper alloy所以它有减少箍in even at high temperatures. And utilizing theX3防垢技术can provide you with continuous hot water using one of the most energy-efficient ways possible. With this, you no longer have to worry about descaling maintenance.Even better, theproduct life is three times longerwhile maintaining a like-new performance, all thanks to this cutting-edge technology. For much greater assurance, this product is under the industry's first"peace of mind" limited warrantywhere scale-related failures are covered and there are no hard water exclusions.
If you're worried aboutfreeze damage, you don't have to. This water heater has aninternal freeze protection systemthat works to keep water temperatures within the heat exchanger from falling below a certain level. And in case there is enough physical damage that someone or something may have done to your water heater to cause a breach in the drum, you can just sit back and let theoverheat cut-off fuseshut it down for you when the heat exchanger's surface gets too hot. It also features aHi-Limit switchthat ensures that thewater temperatures do not exceed safe levelsby shutting down the water heater.
Takagiis committed to innovation and customer satisfaction. It is completely evident with the revolutionary tankless water heaters they produce, among which are of the highest quality, most eco-friendly, and extremely innovative. As they dedicate their products to protecting the environment in the uttermost hopes of helping relieve global warming, this Takagi TK-540X3-NIH X3 will heat your water with Mother Earth's approval. Get it here at PlumbersStock now!
There are also alternativetank water heatersandparts and accessorieshere that you can check out.
| Manufacturer: | Takagi |
| Product: | Water Heater |
| Water Heater Type: | Tankless |
| Modus Operandi: | Natural Gas |
| Vent Type: | Direct Vent |
| Energy Star Rated: | Yes |
| Connection Size: | 3/4" |
| Connection Type: | NPT |
| Electrical Voltage: | 120 Volt |
| 流量: | 10 GPM |
| Height: | 23-5/8" |
| Width: | 17-3/4" |
| Depth: | 11-1/4" |
| Mpn # | TK-540X3-NIH |
| Shipping Dimensions | 22.0" x17.0" x37.0" |
| Weight | 73.00lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 78.46lbs. |