Thewhite SW3084#01is a C5 tank-type washlet from the high-endTOTO C series. This elongated bidet seat features an instantaneous water heating function withfive temperature and pressure settingsfor both front and rear washing, including the pressure level options of an oscillating or pulsating stream. These useful spray functions provide thorough and more efficient cleaning.
This popular washlet is theupgraded version of the high-tech WASHLET C200that will make you feel cleaner and more refreshed after using the bathroom. At the touch of a button, this washlet's automated cleaning functions provide comfortable warm water cleansing. It includes adeodorizer吸收空气的碗区域和移动它刺ough a removable filter. This air deodorizer activates when you sit, stand, or leave the toilet. Coupled with the advancedPREMIST function, the water sprays into the toilet bowl, preventing waste accumulation and keeping the toilet bowl clean before each use. In line with that, this streamlinedWASHLET C5is enhanced with theEWATER+technology that instantly cleans the wand before and after use.
This electric bidet seat with acotton white finishcomes with an efficient energy-saver feature that will reduce costs and water use while improving bathroom hygiene. The Washlet senses cycles of infrequent use and automatically lowers the toilet seat temperature. In addition to theAuto Energy Saver feature, the toilet seat is remotely operated by an illuminated touchpad with two user memory to save the desired settings.
Thiselongated SoftClose seatincreases comfort and prevents annoying noise from slamming and damaging the cover. Covered under TOTO’sone-year limited warranty, this toilet bowl will give you peace of mind for any manufacturing defects.
With superior technology and developments,TOTOis committed to providing water-efficient and high-quality plumbing products and fixtures. Get thisTOTO SW3084#01 Washletand experience comfort, convenience, and efficiency, only here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Toto |
| Product: | Bidet Toilet Seat |
| Product Collection: | Washlet+ |
| Product Theme: | Contemporary |
| Color: | Cotton White |
| Material: | Plastic |
| Shape: | Elongated |
| Other Info: | ASME Certified |
| Operation: | Remote Control |
| Length: | 20.8 in |
| Width: | 15" |
| Room: | Bathroom |
| Mpn # | SW3084#01 |
| Shipping Dimensions | 20.9" x15.1" x5.8" |
| Weight | 15.50lbs. |