Order now and save on thematte black Delta Antoni Single-Handle Pulldown Kitchen Faucet (18803-BL-DST)here at PlumbersStock. A single-handle faucet is the most popular solution for kitchens and this design is both functional and allows your sink to pop.Deltais a reputable plumbing manufacturer and we are so proud to carry their products.
The industrial look of the Antoni faucet has a strong, bold appearance. You will love the features. As the manufacturer describes it,Delta MagnaTite Docking uses a powerful integrated magnet to set your pull-down sprayer precisely into place and hold it there so it stays docked when not in use. Delta kitchen faucets with DIAMOND Seal Technology perform like new for life with a patented design which reduces leak points, is less hassle to install, and lasts twice as long as the industry standard. You can install with confidence, knowing that Delta kitchen faucets are backed by our Lifetime Limited Warranty.
| Manufacturer: | Delta |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | 一个ntoni |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Matte Black |
| Material: | Zinc |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| 能力cet Handle Type: | Lever Handle |
| 能力cet Features: | DIAMOND Seal Technology |
| 能力cet Spray: | Pull Down |
| Spout Style: | Pre-Rinse/Semi Pro |
| Installation Type: | Single Hole |
| 一个DA: | Yes |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| Spout Length: | 9-5/8” |
| 流量: | 1.8 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Height: | 19-3/4" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 18803-BL-DST |
| Shipping Dimensions | 10.0" x9.0" x10.5" |
| Weight | 8.06lbs. |