Turn your bathroom from the mundane into an在novative statementwith theDelta 543-LPU-DSTfaucet. With its clean, deceptively-simple, and sharp edges thatemphasize efficiency and functionality, this faucet brings bothartistic flair and practicalityto your bathroom. It comes in a酷和中性镀铬, perfect for anelegant design scheme. This lavatory faucet is from theTrillian collectionwhere the unique geometry of prisms takes center stage, inspired by our innate desire for order and structure.
The Delta 543-LPU-DST isn't onlyvisually-stunning, it also includes features thatmake every use a joy. It has theDIAMOND Seal Technology, which makes在stallation less of a hasslewhilereducing leak pointsand ensuring its endurance. The handle is一个DA-compliant, a plus for people with disabilities, and withhot and cold indicatorsfor you and your family’s safety. ThisWaterSense-labeled faucet has a maximum flow rate of1.2 gpm at 60 psiand uses at least20% less waterthan its peers without compromising performance, giving you thebest performancewhilespending less on the water bill. It also includes the在tegrated InnoFlex PEX supply linesso you can immediately start installing. The 543-LPU-DSTfits 1 or 3 holesthat are4” in sizeand includes anoptional 5-¾” deck plateto cover excess holes, securing aseamless bathroom sink look. This faucet is backed by Delta’slifetime limited warrantyfor your future assurance.
Do you want to make your space feel energized withvisually-stimulating and distinctive fixtures?Deltawill give you what you need and more! Choose from this elegant-without-being-ornate faucet toshower trims,tub faucets, and more whichfully integrate form and function, where they will become thefocal point在any room and still provide you service for years.卡塔尔世界杯决赛赛程will be happy to bring these beauties,at the most affordable prices, right to your door!
| Manufacturer: | Delta |
| Product: | Lavatory Faucet |
| Product Collection: | Trillian |
| Number of Handles: | Single handle |
| Mount Type: | Deck Mount |
| 流量: | 1.2 Gallons Per Minute |
| Product Theme: | Modern |
| Room: | Bathroom |
| Height: | 6" |
| 水柱长度: | 5-1/2 |
| Spout Style: | 一个ngular |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | DIAMOND Seal Technology |
| Pressure Rating: | 60 PSI |
| Temperature Indicator: | Yes |
| Connection Size: | 3/8" |
| Connection Type: | 按压ssion |
| Color: | Chrome |
| Bathroom Faucet Type: | Bathroom Sink Faucet |
| Installation Type: | Single Hole |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Spout Reach: | 5-1/2in |
| 一个DA: | Yes |
| WaterSense | |
| Mpn # | 543-LPU-DST |
| Shipping Dimensions | 7.0" x5.1" x6.0" |
| Weight | 4.63lbs. |