Turn your bathroom from the mundane into aninnovative statementwith theDelta 543-MPU-DSTfaucet. With its clean, deceptively-simple, and sharp edges thatemphasize efficiency and functionality, this faucet brings both一个rtistic flair and practicalityto your bathroom. It comes in acool and neutral chrome finish, perfect for anelegant design scheme. This lavatory faucet is from theTrillian collectionwhere the unique geometry of prisms takes center stage, inspired by our innate desire for order and structure.
The Delta 543-MPU-DST isn't onlyvisually-stunning, it also includes features thatmake every use a joy. It has theDIAMOND Seal Technology, which makesinstallation less of a hasslewhilereducing leak points一个nd ensuring its endurance. The handle is一个DA-compliant, a plus for people with disabilities, and withhot and cold indicatorsfor you and your family’s safety. ThisWaterSense-labeled faucet has a maximum flow rate of1.2 gpm at 60 psi一个nd uses at least20% less waterthan its peers without compromising performance, giving you thebest performancewhilespending less on the water bill. It also includes amatching pop-up drain assemblywith a plated flange and stopper, along with theintegrated InnoFlex PEX supply linesso you can immediately start installing. The 543-MPU-DSTfits 1 or 3 holesthat are4” in size一个nd includes anoptional 5-¾” deck plateto cover excess holes, securing aseamless bathroom sink look. This faucet is backed by Delta’slifetime limited warrantyfor your future assurance.
Do you want to make your space feel energized withvisually-stimulating and distinctive fixtures?Deltawill give you what you need and more! Choose from this elegant-without-being-ornate faucet toshower trims,tub faucets, and more whichfully integrate form and function, where they will become thefocal pointin any room and still provide you service for years.卡塔尔世界杯决赛赛程will be happy to bring these beauties,一个t the most affordable prices, right to your door!
| Manufacturer: | Delta |
| Product: | Lavatory Faucet |
| Product Collection: | Trillian |
| Number of Handles: | Single handle |
| Mount Type: | Deck Mount |
| 流量: | 1.2 Gallons Per Minute |
| Product Theme: | Modern |
| Room: | Bathroom |
| Height: | 6" |
| Spout Length: | 5-1/2 |
| Spout Style: | 一个ngular |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | DIAMOND Seal Technology |
| Pressure Rating: | 60 PSI |
| Temperature Indicator: | Yes |
| Connection Size: | 3/8" |
| Connection Type: | Compression |
| Installation Type: | Single Hole |
| Color: | Chrome |
| 一个DA: | Yes |
| Bathroom Faucet Type: | Bathroom Sink Faucet |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Modern | |
| Spout Reach: | 5-1/2in |
| WaterSense | |
| With Pop-Up | |
| Mpn # | 543-MPU-DST |
| Shipping Dimensions | 7.0" x5.1" x6.0" |
| Weight | 5.48lbs. |