Turn your bathroom from the mundane into aninnovative statementwith theDelta 643-DSTmid-height faucet. With its clean, deceptively-simple, and sharp edges thatemphasize efficiency and functionality, this faucet brings bothartistic flair and practicalityto your bathroom. It comes in acool and neutral chrome finish, perfect for anelegant design scheme. This lavatory faucet is from theTrillian collectionwhere the unique geometry of prisms takes center stage, inspired by our innate desire for order and structure.
The Delta 643-DST isn't onlyvisually-stunning, it also includes features thatmake every use a joy. It has theDIAMOND Seal Technology, which makesinstallation less of a hasslewhilereducing leak pointsand ensuring its endurance. The handle isADA-compliant, a plus for people with disabilities, and withhot and cold indicatorsfor you and your family’s safety. ThisWaterSense-labeled faucet has a maximum flow rate of1.2 gpm at 60 psiand uses at least20% less waterthan its peers without compromising performance, giving you thebest performancewhilespending less on the water bill. It also comes with theintegrated InnoFlex PEX supply linesso you can immediately start installing. The 643-DSTfits 1 holeinstallation and complies with state and federal No-Lead water legislations. For added convenience, you can also add theDelta 72172push pop-up drain orDelta 72173push pop-up drain with overflow holes (both sold separately). This faucet is backed by Delta’slifetime limited warrantyfor your future assurance.
Do you want to make your space feel energized withvisually-stimulating and distinctive fixtures?Deltawill give you what you need and more! Choose from this elegant-without-being-ornate faucet toshower trims,tub faucets, and more whichfully integrate form and function, where they will become thefocal pointin any room and still provide you service for years.卡塔尔世界杯决赛赛程will be happy to bring these beauties,at the most affordable prices, right to your door!
| Manufacturer: | Delta |
| Product: | Lavatory Faucet |
| Product Collection: | Trillian |
| 产品的主题: | Modern |
| Bathroom Faucet Type: | Bathroom Sink Faucet |
| Faucet Features: | DIAMOND Seal Technology |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Number of Handles: | Single handle |
| 流量: | 1.2 Gallons Per Minute |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Room: | Bathroom |
| Spout Style: | Rigid Spout |
| Height: | 7" |
| Pressure Rating: | 60 PSI |
| Temperature Indicator: | Yes |
| WaterSense : | Yes |
| Connection Size: | 3/8" |
| Connection Type: | Compression |
| Color: | Chrome |
| Installation Type: | Single Hole |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Spout Reach: | 5-1/2in |
| ADA: | Yes |
| Polished Chrome | |
| Mpn # | 643-DST |
| Shipping Dimensions | 7.0" x1.1" x7.1" |
| Weight | 4.47lbs. |