TheDelta T2743 two-handle Roman tub trimboasts sleek and angular lines that offer elegance with its prismatic handles and rigid spout. This stylish faucet from theTrillian collectionfeatures easy-to-use lever handles and adds contemporary flair wherever it's installed. The faucet's single settingH2Okinetic hand shower (T4743)is designed to deliver a thoroughly pleasant bathing experience, while seamlessly matching a sleek tub that adds a modern style to your bathroom.
This T2743 faucet trim fits a3-hole, 12-16" deck-mount installations. It hasred/blue indicator markingsfor the hot and cold water as an added safety feature. To complete its functionality, this trim kit requires the R2707 rough-in valve (sold separately). It has一个DA-compliantmetal lever handles, providing a user-friendly and safe faucet, especially for people with disabilities.
Deltaalways believes that there are better ways to experience the water! They are committed to making technologies and innovations that transform lives. You can buy with confidence because satisfaction, in both quality and performance, is guaranteed with thischrome-finishedDelta T2743 Roman tub faucet trim that is covered by alimited lifetime warranty. To achieve the bathroom look of your dreams, you can also check ourbathroom sink faucetsandbathroom accessories. Get yours here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Delta |
| Product: | Tub Faucet Trim |
| Product Collection: | Trillian |
| Product Theme: | Modern |
| Product Type: | Bathroom Faucet |
| Bathroom Faucet Type: | Tub Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | H2Okinetic Technology |
| Spout Style: | Rigid Spout |
| Number of Handles: | Two Handle |
| Mount Type: | Top Mount |
| Room: | Bathroom |
| WaterSense : | Yes |
| Temperature Indicator: | Yes |
| 流量: | 1.75 Gallons Per Minute |
| Pressure Rating: | 80 PSI |
| Number of Holes: | 3 Hole |
| Spout Length: | 9-9/16" |
| Height: | 5-5/8" |
| Color: | Polished Chrome |
| Mpn # | T2743 |
| Shipping Dimensions | 11.5" x15.0" x5.6" |
| Weight | 6.40lbs. |