A modern take on a flawless design, theDelta T2746 Roman tub trimfeatures stylish prismatic handles coupled with an arching gooseneck spout that adds a contemporary flair wherever it is installed. The faucet's single settingH2Okinetic hand shower (T4746)is designed to deliver a thoroughly pleasant bathing experience while seamlessly matching a sleek tub that adds a fresh look to your bathroom. The hand shower included in this trim hasdouble check valves for backflow prevention, which protects your water supply from contamination as it freely flows to the tap, shower, or other fixtures.
This T2746 faucet trim from theTrillian collectionfits a3-hole, 12-16" deck-mount installation. To complete its functionality, this tub trim requires theR4707(for four-hole installation) or theR2707(for three-hole installation) rough-in valves (sold separately). The handles havered/blue indicator markings热水和冷水的作为一种附加的安全的壮举ure. It hasADA-compliantmetal lever handles, providing a user-friendly and safe faucet, especially for people with disabilities.
Deltaalways believes that there are better ways to experience the water! They are committed to making technologies and innovations that transform lives. You can buy with confidence because satisfaction, in both quality and performance, is guaranteed with thischrome-finishedDelta T2746 Roman tub faucet trim that is covered by alimited lifetime warranty. To achieve the bathroom look of your dreams, you can also check ourshower faucetsandbathroom accessories. Get yours here at卡塔尔世界杯决赛赛程!
| Manufacturer: | Delta |
| Product: | Tub Faucet Trim |
| Product Collection: | Trillian |
| Product Theme: | Modern |
| Bathroom Faucet Type: | Tub Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | H2Okinetic Technology |
| Spout Style: | Low Arc |
| Number of Handles: | Two Handle |
| Mount Type: | Top Mount |
| Room: | Bathroom |
| WaterSense : | Yes |
| Temperature Indicator: | Yes |
| Number of Holes: | 3 Hole |
| 流量: | 1.75 Gallons Per Minute |
| Pressure Rating: | 80 PSI |
| Spout Length: | 9-11/16" |
| Height: | 8-3/4" |
| Color: | Polished Chrome |
| Mpn # | T2746 |
| Shipping Dimensions | 11.6" x15.0" x8.8" |
| Weight | 0.40lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 8.63lbs. |