TheElkay ERF750is aWaterSentry Plus replacement filterfor built-in water dispensers using the WaterSentry Plus filtration system. The filter is engineered to last filtering750 gallons of wateror approximately a year after installation. This self-contained cartridge shall then be replaced. Among its great features is aspun polypropylene prefilter meshthat iscapable of preventing large, coarse sediment and particles from entering and clogging the filter media. The filter is engineered withQuick-Disconnect(quarter-turn installation) and anautomatic inlet shut-off valvethat closes when it is removed and is specifically designed to reduce lead, particulates, and chlorine.
Just like all of Elkay's filters, the filter ismade of activated carbonthatcan improve taste and odorand even discoloration from incoming water. Water safety from lead content is also ensured by reducing the exposure to contaminants. Get this first before everyone else here at PlumbersStock.
| Manufacturer: | Elkay |
| Product: | Filter |
| Style: | Replacement Filter |
| Capacity: | 750 Gallons |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Length: | 3-1/2" |
| Width: | 3-1/2" |
| Height: | 12" |
| Mpn # | ERF750 |
| Weight | 5.00lbs. |