TheElkay SWUF2520WH farmhouse sinkfrom the Fireclay collection is handcrafted from fine fireclay that gives it a smooth surface. This sink can be installed with either a traditional flat front or with a decorative band feature at the top. It can add a stylish design element to your kitchen because of its apron-front design. Aside from its white elegant finish, it is also available inbiscuit(SWUF2520BI).
TheSWUF2520WH Fireclay sinkmaterial is fired at a high temperature to ensurelong-lasting durabilityand to bescratch- and stain-resistant. Its material alsominimizes sound and vibrationfor aquieter time at the sink.
TheElkay SWUF2520WHsingle bowl sink gives the convenience of uninterrupted space for household tasks such as washing and stacking dishes. It also has ahigh-capacity, extra deep bowl that makes filling stockpots and handling large baking sheets and roasters easier. Fireclay sinks use standard drain fittings (sold separately). Its drain is placed conveniently at the center of the sink. The sink drain’s opening measures 3-1/2" and has a minimum cabinet size of 27”.
ThisElkayFireclay Sink is covered by aLifetime Warrantyto the original purchaser where Elkay commits to replace or repair without charge, if the product fails due to a manufacturing defect. Give your kitchen the amazing sink it deserves. Get it here from PlumbersStock at an affordable price!
| Color: | White |
| Shape: | Rectangle |
| Drain Location: | Center |
| Other Info: | Drain Not Included |
| Length: | 24-3/8" |
| Depth: | 10-1/8" |
| Number of Bowls: | One Bowl |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Product: | Sink |
| Room: | Kitchen |
| Manufacturer: | Elkay |
| Mount Type: | Farmhouse |
| Mpn # | SWUF2520WH |
| Shipping Dimensions | 24.4" x19.7" x10.1" |
| Weight | 77.00lbs. |