Look no further! This gorgeous sink is the perfect addition to your kitchen. We are thrilled to tell you why:
The Elkay SWUF28179WH is Elkay's classic offering to the increasingly popularFireClay sinkmarket. This durable and stylish kitchen sink now comes in 3 unique colors;matte gray, biscuit, and thiswhite finish. Featuring a timeless appeal that has endured for years,Farmhouse sinkslike this one are not onlyeasy to clean but are alsomore durablethan you may have originally thought.
Being kiln fired at extremely high temperatures for an extended length of time ensures that thisapron front sinkwill last for years to come. Part of this "firing" procedure involves a glazing process that creates a non-porous, smooth surface that is bothstain and scratch-resistant. This glaze is added to the entire bowl of the sink as well as both the front and the back skirts, enabling areversible designthat allows the installer to choose between either a traditional flat front, or with decorative trim along the top.
Handcrafted to ensure quality, this Fireclay kitchen sink is extremely dense and thereforenaturally dampens soundand even reduces condensation in higher-humidity areas. Thelarge surfacearea of this single-bowl sink offers uninterrupted space for washing larger dishes, or other household tasks that may require high-capacity effort like washing cookie sheets or baking pans, or even filling stockpots.
Today's Fireclay sinks like this SWUF28179WH are capable of utilizing standard drain fittings (sold separately), so there is no need to pay extra for custom fittings when purchasing. Any standard3-1/2" sink drainwill work with this perfectly centered sink drain opening. For your peace of mind, this sink is covered by Elkay with a lifetime limited warranty.
Elkayis a globally recognized brand that offers highly durable and reliable products. They are committed to providing innovative solutions to improve day-to-day lives. Experience their superior performing products like this Elkay SWUF28179WH Fireclay single-bowl Farmhouse sink in white at a reasonable price, only here at PlumbersStock!
**Due to the Considerable weight and size of this product combined with fluctuating shipping rates, the online calculations for shipping costs may be inflated. It is recommended that customers call our support staff to find the current shipping rates before purchase.
| Manufacturer: | Elkay |
| Product: | Sink |
| Color: | White |
| Material: | Fireclay |
| Mount Type: | Farmhouse |
| Number of Bowls: | One Bowl |
| Drain Location: | Center |
| Length: | 29 7/8 |
| Width: | 19-3/4" |
| Depth: | 10-1/16" |
| Other Info: | Drain Not Included |
| Mpn # | SWUF28179WH |
| Shipping Dimensions | 30.0" x19.9" x10.1" |
| Weight | 120.00lbs. |