The密尔沃基2745-20 M18 framing naileris designed to deliver the power to sink full round-head nails into dense engineered lumbers. This framing nailer allows you to fire3 nails per secondand tackles even the most demanding framing applications. Additionally, this cordless framing nailer operates using only the powerfulREDLITHIUM batteriesand sealed compressed nitrogen to drive each nail, eliminating the cost of gas cartridges. Utilizing anall magnesium housing密尔沃基allows you to move quickly from single nail placement to contact actuation for maximum control and ultra-efficient application. Areload indicatorlets you reload before firing blanks. The rear-loading magazine with bypass pusher allows smooth and quick reloads, while the adjustable and removable rafter hook allows for hanging the tool in multiple positions.
The easy-to-read and tool-free depth of drive lets you quickly adjust the depth setting without having to reset the airline pressure. Theself-cleaning air filterextends life and prevents dirt and debris from entering the tool. In addition to the framing nailer, this set has dimensions of 14.1" L x 4.7" W x 13.3" H. It weighs 9.4 lbs.
密尔沃基is dedicated to developing new-to-world innovation, powering the most versatile and most durabletoolson the job site. They are focused on improving productivity for professionals in the trades, offering more than 175 performance-drivensolutions完全匹配与M18系统-最快的growing 18V cordless system on the market today. Get one of yours here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | 密尔沃基Electric Tool |
| Product: | Fraiming Nailer |
| Product Collection: | M18 Fuel |
| Color: | Red |
| Power: | Cordless |
| Tool Type: | Nail Setters and Punches |
| Motor Type: | Brushless |
| Length: | 14.1" |
| Width: | 4.7" |
| Height: | 13.3" |
| Weight: | 9.4 lbs |
| Modus Operandi: | Battery Powered |
| Electrical Voltage: | 18 Volt |
| Mpn # | 2745-20 |
| Shipping Dimensions | 17.0" x8.0" x14.0" |
| Weight | 10.00lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 10.80lbs. |