The密尔沃基2745-21 M18 framing nailer kitis designed to deliver the power to sink full round head nails into dense engineered lumbers. This framing nailer allows you to fire3 nails per secondand tackles even the most demanding framing applications. Additionally, this cordless framing nailer operates using only ourREDLITHIUM batteriesand sealed compressed nitrogen to drive each nail, eliminating the cost of gas cartridges.
Utilizing all magnesium housing, it lets you move quickly from single nail placement to contact actuation for maximum control and handy application. A reload indicator lets you reload before firing blanks. The rear-loading magazine with a bypass pusher allows smooth and fast reloads. The adjustable rafter hook allows you to hang the tool in multiple positions and is removable. The easy-to-read and tool-free depth of drive lets you quickly adjust the depth setting without having to reset the airline pressure. Theself-cleaning air filterextends tool life and prevents dirt and debris from entering the tool. In addition to the framing nailer, this kit includes one M18 REDLITHIUM XC5.0 battery pack, a charger, a rafter hook, a non-marring tip, and a contractor carrying case.
密尔沃基is dedicated to developing new-to-world innovation, powering the most versatile and most durabletoolson the job site. They are focused on improving productivity for professionals in the trades, offering more than 175 performance-drivensolutionsthat fully match with the M18 System- the fastest-growing 18V cordless system on the market today. Get one of yours here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | 密尔沃基Electric Tool |
| Product: | Fraiming Nailer |
| Product Collection: | M18 Fuel |
| Color: | Red |
| Tool Type: | Nail Setters and Punches |
| Motor Type: | Brushless |
| Modus Operandi: | Battery Powered |
| Power: | Cordless |
| Electrical Voltage: | 18 Volt |
| Battery Included: | Yes |
| Battery Type: | Lithium |
| Charger Included: | Charger Included |
| Length: | 14.1" |
| Width: | 4.7" |
| Height: | 13.3" |
| Weight: | 9.4 lbs |
| Mpn # | 2745-21 |
| Weight | 12.00lbs. |