Enjoy everyday luxury with thissophisticatedandappealingMoen 5923BG pulldown kitchen faucet.Thiselegant,pre-rinsefaucet comes from thepopular一个lign collectionofMoenthat offers luxurious kitchen and bathroom products designed to enhance your day-to-day experience. Not only that, the Align collection also produces faucets that arebuilt to last, like this Moen 5923BG faucet. It is ofmetalconstruction which providesadded durabilityandlengthens the service life of the product.When it comes to its functionality, thisimpressivefaucet comes with apulldown systemthat offersflexible water deliveryandsmooth operationof the faucet. Thepulldownflexible hoseretracts with easeand has alength of68 inches- considerably long enough to reach further areas of your kitchen for cleaning. This faucet has aBrushed Goldfinish that will surely increase the beauty of your decorative kitchen collection.
Thanks to itsPowerClean Spray Technology,the Moen 5923BGkitchen faucethas50 percent more spray powerthan standard kitchen faucets in the market. This allows you to fill up any bucket 50 percent quicker with just a push of a button. Featuring theDuralock Quick-Connect System,the installation of this pre-rinse spring faucet is just a breeze! Designed specifically to address problems often faced during installation, thisstate-of-the-art connection systemis not onlyinnovativebutconvenientanduser-friendly.
For added functionality, the model 5923BG faucet has a高rc spout,允许您轻松地填补或干净的大罐子. It also has apulldown wandthat aids maneuverability for cleaning or rinsing. To give you extra peace of mind, Moen backs this product with alimited lifetime warrantyforresidential applicationsand a5-year limited warrantyforcommercial applications.
Get your Moen 5923BG pulldown kitchen faucet now here on Plumbersstock, an established company that is both determined and committed to meet your expectations!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | 一个lign |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Brushed Gold |
| Material: | Brass |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Mount Type: | Countertop |
| Spout Style: | Pre-Rinse/Semi Pro |
| Installation Type: | Single Hole |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Height: | 22-1/2" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 5923BG |
| Shipping Dimensions | 12.0" x25.0" x4.0" |
| Weight | 14.40lbs. |