TheMoen 5923BLS Align single handle kitchen faucet is now available in thisall-new black stainlessfinish which helps you achieve the upgradedcontemporarylook of your home! It is even made popular by itselegant spring designwhich is the design of choice in most commercial settings. Featuring the1255 Duralast cartridge(that has a ceramic disk design), this faucet providessmooth operation即使经过多年的使用。
Efficiency-wise, this pre-rinse pulldown kitchen faucet is equipped with thePower Clean Spray Technologythat usesgreaterforce but less water(only 1.5 gpm flow rate), letting yousave 50% water, time, and money! It is made of metal and comes with two spray functions,stream and spray, whichcan both be operated in the pullout or retracted position.
Because of the featuredDuralock Quick Connect System, the installation will never be a headache. A clicking sound can be heard that signals asecure connection.No tools are requiredwhich means additional savings and less hassle for you and your family! This Align bar or prep faucet comes with anADA-compliantlever handle and is covered by Moen’s lifetime limited warranty.
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Align |
| Product Theme: | Contemporary |
| Color: | Black Stainless |
| Material: | Metal |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | Power Clean |
| Duralock | |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Mount Type: | Countertop |
| Spout Style: | Pre-Rinse/Semi Pro |
| Installation Type: | Single Hole |
| Spout Reach: | 10" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Height: | 22-1/2" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 5923BLS |
| Shipping Dimensions | 25.0" x12.0" x4.0" |
| Weight | 7.00lbs. |