TheMoen 5923EWBGis ahands-free faucetunder the popular一个lign collection. It comes with theMotionSense Wave Technologythat answers the call for thetouchless activationof your kitchen device and allows you toeasily turn the water on and off with just a wave of your hand!Enjoy everyday luxury with thissophisticatedandappealingspringkitchen faucet that comes in aBrushed Goldfinish, a high-end color that will surely complement the look of your decorative kitchen collection.
Designed for longevity, the Moen 5923EWBG is of solidmetalconstruction whichprovides added durabilityandlengthens the service life of the product.This impressivesingle-handlekitchen faucet comes with theReflex pulldown system-- a great feature that offers flexible water delivery and smooth operation of the faucet. In addition to that, thepulldownflexible hoseretracts with easeand has alength of 68 inches- long enough to reach further areas of your kitchen for extensive cleaning.
Thanks to itsPowerClean Spray Technology,the Moen 5923EWBGkitchen faucethas50 percent more spray powerthan standard kitchen faucets in the market. This allows you to fill up any bucket 50 percent quicker with just a push of a button.FeaturingtheDuralock Quick-Connect System,the installation of thispre-rinsespring faucet is just a breeze! Designed specifically to address problems often faced during installation, thisstate-of-the-art connection systemis not onlyinnovativebutconvenientanduser-friendly.
For added functionality, the Moen 5923EWBGsemi-profaucet has ahigh-arcspoutthat allows you to easily fill or clean large pots. It also has apulldown wandthat aids maneuverability for cleaning or rinsing. To give you extra peace of mind,Moenbacks this product with alimited lifetime warrantyforresidential applicationsand a5-year limited warrantyforcommercial applications.
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | 一个lign |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Brushed Gold |
| Material: | Metal |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Motion Sense |
| Faucet Features: | Duralock |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Spout Style: | Pre-Rinse/Semi Pro |
| 电池泰pe: | 一个一个 |
| Installation Type: | Single Hole |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| Spout Reach: | 10" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Height: | 22-1/2" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 5923EWBG |
| Shipping Dimensions | 28.0" x14.0" x4.0" |
| Weight | 8.30lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 8.89lbs. |