TheMoen 5923EWBLS Align single handle kitchen faucetis now available in thisall-new black stainlessfinish which helps you achieve the upgradedcontemporarylook of your home! It is even made popular by itselegant spring designwhich is the design of choice if you're aiming to get thathigh-end urban feelin your kitchen. It proudly features theMotionSense Wave touchless activation systemwhichallows you to turn the faucet on and off with just a wave of your hand, perfect if you're too busy to wash/wipe your hands!
Efficiency-wise, this pre-rinse pulldown kitchen faucet is equipped with thePower Clean Spray Technologythat usesgreaterforce but less water(only 1.5 gpm flow rate), letting yousave 50% water, time, and money! It is made of metal and comes with two spray functions,stream and spray, whichcan both be operated in the pullout or retracted position.Featuring the1255 Duralast cartridge(that has a ceramic disk design), this faucet providessmooth operationeven after years of use.
Because of the featuredDuralock Quick Connect System, the installation will never be a headache. A clicking sound can be heard that signals asecure connection.No tools are requiredwhich means additional savings and less hassle for you and your family! Thissemi-proone-handle kitchen faucet comes with anADA-compliantlever handle and is covered byMoen’s lifetime limited warranty.
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Align |
| Product Theme: | Contemporary |
| Color: | Black Stainless |
| Material: | Metal |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | Power Clean |
| MotionSense | |
| Duralock | |
| Faucet Spray: | Pre-Rinse |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Spout Style: | High Arc |
| Installation Type: | Single Hole |
| Spout Reach: | 10" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Height: | 22-1/2" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | 5923EWBLS |
| Shipping Dimensions | 27.0" x4.0" x15.0" |
| Weight | 9.00lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 9.19lbs. |