TheMoen 5925is asingle-handle pull-down kitchen faucetdesigned with utmost creativity and perfection. Thishigh arc faucetenables you to clean and fill large pots with ease. It features Moen'sPowerBoost spray technologythat makes filling and cleaning 50% faster with just a push of a button. It also features a retractable pull-down hose that measures 68" long. Moreover, its highly reflectivechrome finishmakes this faucet your kitchen's focal point.
This Moen 5925 pre-rinse spring pull-down faucet has aspout height of 22-1/2" and areach of 10". It consumes1.5 gallons per minuteof use. The cartridge compatible with this Sleek kitchen faucet is theMoen 1255 Duralast. On top of all that, Moen backed this high-quality metal constructed kitchen faucet with a lifetime limited warranty against leaks, drips, and finish defects to the original homeowner.
Moen's inspiration sparked and started it all in 1937. Since then, they've created bathroom and kitchen innovations that enhanced the lives of its consumers up to this day. Moen now offers a wide variety of products that ranges from the kitchen to the bathroom. They have created faucets,showerheads, bathroom accessories, garbage disposals, and kitchen sinks for both commercial and residential use.
卡塔尔世界杯决赛赛程proudly carries Moen's creative innovations with pride. Grab thisMoen 5925pull-down kitchen faucet现在让他们交付你的家门口in just a few clicks away!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Sleek |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Chrome |
| Material: | Metal |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | PowerBoost technology |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Spout Style: | Pre-Rinse/Semi Pro |
| Installation Type: | Single Hole |
| Connection Type: | 压缩 |
| Connection Size: | 3/8" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Spout Reach: | 10" |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Height: | 25-5/8" |
| Room: | Kitchen |
| Polished Chrome | |
| Mpn # | 5925 |
| Shipping Dimensions | 27.0" x14.0" x4.0" |
| Weight | 1.00lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 8.57lbs. |