Bring a timeless appeal to your bathroom space with this tub filler!
TheMoen WT9021BL tub fillerfrom theBelfield collectionshowcases intricate designs with itsmatte black finishand simple form inspired by the Williamsburg era. It comes with a4-1/2-inch sleek and compact handle trim escutcheonfor space efficiency and enhanced appeal. Moreover, this non-diverter fillerincludes a 10-inch ultra-thin tub spout and a non-metallic cartridgeto elevate your bathing experience.
With Moen WT9021BL'sMoen M-PACTcommon valve system, you can upgrade the look of your faucet without touching any plumbing. Theseparate handle trim and spoutof this wall-mounted filler also offer flexibility in installation. In addition, the1/2-inch slip fit connectionof this tub filler can be easily slid onto the water supply pipe without the need for complex threading or soldering. This can save time and effort during installation. Also, the tub filler delivers an8 GPM flow rate for rapid filling and efficient water usage. What's more, it prevents scalding with itsadjustable temperature limit stop, and the一个D一个-approved lever handlemakes water adjustment a breeze!
Moenis a well-known and respected brand in the plumbing industry, specializing in the manufacturing of bathroom faucets, showerheads, and otherbathroom accessories. Transform your bathroom experience with the Moen WT9021B! Get it now at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Tub Filler |
| Product Collection: | Belfield |
| Product Theme: | Traditional |
| Color: | Matte Black |
| Material: | Metal |
| Spout Reach: | 10" |
| 流量: | 8 GPM |
| Pressure Rating: | 60 PSI |
| Bathroom Faucet Type: | Tub Faucet |
| Style: | Non-Diverter |
| Number of Handles: | Single handle |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Rough-In Valve Series: | M-pact |
| 安装类型: | Wall Mount |
| Connection Size: | 1/2" |
| Connection Type: | Slip Fit |
| 一个D一个: | Yes |
| Room: | Bathroom |
| Mpn # | WT9021BL |
| Shipping Dimensions | 0.2" x0.1" x0.0" |
| Weight | 5.50lbs. |