Complete the look of your kitchen by adding theMoen 7864faucet. This kitchen faucet is part of theSleekcollection, which highlights acleanandfashion-forward cylindricaldesign with exceptional functionality. It has achrome finishthat is highly reflective and goes with any modern and traditional style.
The Moen 7864 pulldown faucet is equipped with theReflex systemwhich allows thepullout spouta smooth movement and secure retraction, making the sprayer travel easily and tightly securing it in place when not in use. It has apullout wandthat provides the flexibility of360 degrees spout rotationand a68" braided hosegiving you excellent range, making it easy to wash wide sinks and tall pots. Installed using theDuralock快速Connect systemfor a fast and stable connection, this makes it simple for homeowners to do it themselves. These flexible water supply lines use a3/8" compression fitting for connection. This Moen 7864 faucet is water efficient with aflow rate of 1.5 gallons per minute(5.7 L/min) at 60 psi. It also features thePowerClean technologythat provides more spray power than most pullout faucets without this component. This multi-function faucet gives you two spray types, theaerated stream, which is perfect for everyday use, and thepowerful cleaning rinsethat is good for heavy-duty washing.
Don't worry about leaks, drips, and finish defects.Moenis offering a lifetime limited warranty to the original purchaser, a 10-year limited warranty for multifamily installation, and a five-year warranty for commercial installations. Get yours now here at卡塔尔世界杯决赛赛程for a fair and reasonable price!
| Manufacturer: | Moen |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Sleek |
| Number of Handles: | Single handle |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Room: | Kitchen |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Spout Style: | High Arc |
| Connection Size: | 3/8" |
| Connection Type: | Compression |
| Faucet Features: | Duralock |
| Style: | Two Function |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Product Theme: | Modern |
| Installation Location: | Indoor |
| Installation Type: | Countertop |
| Length: | 15-9/16" |
| Color: | Polished Chrome |
| Mpn # | 7864 |
| Shipping Dimensions | 24.8" x12.3" x3.5" |
| Weight | 7.77lbs. |