TheMoen 7864EWCis asingle-handle pull-down kitchen faucetdesigned with utmost creativity and perfection of Moen's Sleek collection. Thishigh arc faucetenables you to clean and fill large pots with ease. It features Moen'sPowerCleanspray technology producing astrong spray force that enables a faster, more convenient, and more efficient cleaning. Not just that, it also features theMotionSense Wavetechnology, which allows you tosanitarily operate your faucet只有一波又一波的一只手。Besides that, this pull-down faucet has aself-retracting systemcalledReflexthat adds to its functionality. It also features a retractable pull-down hose that measures 68" long. Moreover, its highly reflectivechromefinish makes this faucet your kitchen's focal point.
ThisMoen 7864EWCtouchless pull-down faucet has aspout height of 15-9/16"and areach of 7-5/8". It consumes1.5 gallons per minuteof use. The cartridge compatible with this Sleek kitchen faucet is theMoen 1255Duralast, which is included upon purchase. On top of all that, Moen backed this high-quality metal constructed kitchen faucet with a lifetime limited warranty against leaks, drips, and finish defects to the original homeowner.
Moen's inspiration sparked and started it all in 1937. Since then, they've created bathroom and kitchen innovations that enhanced the lives of its consumers up to this day. Moen now offers a wide variety of products that ranges from the kitchen to the bathroom. They have created faucets,showerheads, bathroom accessories, garbage disposals, and kitchen sinks for both commercial and residential use.
PlumbersStock proudly carries Moen's creative innovations with pride. Grab thisMoen 7864EWCtouchless pull-down kitchen faucet now and get them delivered right to your doorstep in just a few clicks away!
| Manufacturer: | Moen |
| Product Collection: | Sleek |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Room: | Kitchen |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Number of Handles: | Single handle |
| Spout Style: | High Arc |
| Spout Length: | 7-5/8" |
| Height: | 15-9/16" |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Color: | Polished Chrome |
| Mpn # | 7864EWC |
| Shipping Dimensions | 26.6" x14.3" x3.6" |
| Weight | 8.50lbs. |