Elegant with a modern flavor, theMoen 7870faucet is designed to look exquisite and perform proficiently in your kitchen. The pride of theSleek collection, this faucet sports a smooth,high-arc narrow spoutand asingle-lever handle. It has a highly reflectivechrome finishthat goes with any kitchen layout. Additionally, itincludes a side sprayfor convenient sink cleaning action.
This kitchen faucet is equipped with theDuralock Quick Connect systemfor fast and easy installation. These flexible water supply lines use a3/8" compression fitting for connection. Thehigh-arc spoutprovides the height for easy access when cleaning pots and pans. This Moen 7870 faucet is water efficient with a flow rate of1.5 gallons per minute.
Compliant with ADA's high standards, the Moen 7870 is certified user-friendly, especially for people with disabilities. Buy with the confidenceMoengives in its lifetime limited warranty against leaks, drips, and finish defects for original purchasers, a 10-year limited warranty for multifamily installation, and a five-year warranty for commercial installations. Get yours now here at卡塔尔世界杯决赛赛程!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Sleek |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Chrome |
| Material: | Metal |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | Duralock |
| Faucet Spray: | Side Spray |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Spout Style: | High Arc |
| Installation Type: | 1 or 3-hole installation |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| Spout Reach: | 7-1/2in |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Holes: | 1 or 3 hole |
| Number of Handles: | Single handle |
| Height: | 16" |
| Width: | 2-1/4'' |
| Room: | Kitchen |
| Polished Chrome | |
| Mpn # | 7870 |
| Weight | 1.00lbs. |