Complete the modern look of your kitchen with theMoen 7871faucet. It is a part of theSleek collectionthat highlights its fashion-forward design and exceptional functionality. This faucet has a reflectivechrome finishthat goes with any kitchen layout.
The Moen 7871 pulldown faucet is equipped with theReflex system, which allows the pulldown spout a smooth movement and secure retraction. This motion makes the sprayermove easilyandsecures the spout in placewhen not in use. The wand provides360 degrees spout rotationand has a68" braided hosethat gives you an excellent range of washing wide sinks and tall pots. It uses theDuralock快速连接系统for fast and stable installation. Also, it has flexible water supply lines that use a 3/8" compression fitting for connection.
This Moen 7871 faucet is water efficient with a flow rate of1.5 gallons per minute. It also features thePower Boost spray technologythat provides more spray power than most pulldown faucets. This multi-function faucet gives you four spray options, theaerated stream,powerful cleaning rinse,boosted stream, and theboosted rinse, perfect for everyday use and good for heavy-duty washing. Additionally, itincludes a lotion or soap dispenser, which is an ideal accessory for this faucet.
Don't worry about leaks, drips, and finish defects.Moenis offering a lifetime warranty to the original purchaser, a 10-year limited warranty for multifamily installation, and a five-year warranty for commercial installations. Get yours now here at卡塔尔世界杯决赛赛程for a fair and reasonable price!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Faucet |
| Product Collection: | Sleek |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Chrome |
| Material: | Metal |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Spout Style: | High Arc |
| Installation Type: | 2 Hole |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Holes: | 2 Hole |
| Number of Handles: | Single handle |
| Height: | 11-3/4" |
| Width: | 1-3/4" |
| Room: | Kitchen |
| Polished Chrome | |
| Mpn # | 7871 |
| Weight | 1.00lbs. |